Ve středu 15.11.2023 se u příležitosti 17. listopadu – Dne boje za svobodu a demokracii a státního svátku uskutečnila v kinosále školy filmová projekce v rámci cyklu Příběhy bezpráví.
Na promítání dokumentu 1989: Chceme dýchat navázala přednáška s debatou, k níž přijal pozvání historik PhDr. Prokop Tomek, Ph.D.
Přítomní studenti se do věci zapojili se zájmem a jejich účast byla oceněna též bonusovou známkou 1 dle domluvy s příslušným učitelem v předmětu CJL/DEJ/ZSV.
Akci organizovala Mgr. Tereza Mazourková.
Anotace filmu:
Teplice v období takzvané normalizace. Kdysi krásné lázeňské město, jemuž se přezdívalo Malá Paříž, je zdevastované, stejně jako celé severozápadní průmyslové pohraničí. Často je zahaluje hustý smog, v němž není vidět ani na dva metry. Jsou také baštou specifického punku a městem výjimečné alternativní kultury. Převážně v Teplicích se odehrává příběh Pavla a Renaty. Chtějí žít svobodně, v souladu se svými ideály. Do jejich životů však soustavně zasahuje represivní komunistický režim, pro který představují „závadovou mládež“. Nový snímek Karla Strachoty je založený na archivních záběrech a dobových materiálech dokumentujících tehdejší každodennost. Je mozaikou autentických situací a událostí, hlavní protagonisté mají reálné předobrazy. Film vrcholí demonstracemi, které v Teplicích kvůli katastrofálnímu znečištění životního prostředí začaly týden před 17. listopadem 1989 a které se následně proměnily v politické protesty. Listopadová revoluce začala na severu: lidé chtěli dýchat.
K filmu byla instalována doprovodná výstava v krčku školy.